Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Bel ve Boyun Sağlığı

Başta uzun süre masa başında çalışmak üzere pek çok farklı durum bel ve boyun ağrılarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Söz konusu ağrıları azaltmak ve yaşam konforunu daha yüksek bir seviyeye çıkarmak için düzenli olarak egzersiz yapmak gerekir.

Hem ev ortamında hem de ofis ortamında uygulanabilecek çok sayıda egzersiz bulunur ve bunların hemen hemen tamamı çok vakit almayacak basit egzersizlerdir.

Bel ve Boyun Ağrılarından Kurtulmak İçin Hangi Egzersizler Önerilir?

Düzenli olarak egzersiz yapmak bel ve omurga bölgesinde zayıflamış olan kasların yeniden güçlenmesine yardımcı olur. Omurgaya ve kaslara binen yükün hafifletilmesi ile birlikte hareket kabiliyeti de artmış olur. Yanlış duruş bu egzersizler sonucunda düzeltilebilir. Nihayetinden ağrı da azaltılmış olur. Bel ve boyun sağlığını korumak için yapılabilecek çok sayıda egzersiz olmakla birlikte, bunlar arasından öne çıkanları şu şekilde listeleyebiliriz:

bel-ve-boyun-sağlığı

Gevşeme

Düz bir zemine sırt üstü uzanarak dizlerinizi bükün. Baldırlarınızı yaklaşık 30 cm yükseltin. Yükseltme için yastık ya da benzeri bir eşya kullanabilirsiniz. Bu şekilde kendinizi 5 dakika boyunca gevşetin.

Boyun ve Sırt Germe

Başı önce öne ve arkaya, sonra da sağa ve sola doğru eğin.

Yan Gerdirme

Sol elinizi havaya kaldırın. Sağ elinizi bacağınıza yapıştırın ve sağa doğru hafifçe eğilin. Kendinizi çok zorlamadan vücudunuzu germeye devam edin. Daha sonra aynı hareketi diğer taraf için de uygulayın.

Omuz Bel Gevşetme

Sert bir zemine sırt üstü uzanın. Kalçanızı ve sırtınızı yerden kaldırın ve indirin. Bu hareketin tekrarı 10 kez önerilmekle birlikte, yorulana dek devam ettirmeniz mümkün.

Emekleme

Emekleme pozisyonu aldıktan sonra belinizi aşağı indirip yukarı kaldırın. Bunu tekrarlarken başınızı aşağı ve yukarı doğru eğerek boynunuzu da gevşetebilirsiniz.

 

Tüm bu egzersiz yöntemleri dışında yüz üstü destekli gerdirme, kısmi doğrulma, yarı eğilme, sırtın yere teması, diz göğüs egzersizi, yüz üstü gerdirme, yatarken yana dönme, bacak kaslarını germe gibi çeşitli egzersizler uygulayabilirsiniz.

Bel ve Boyun Sağlığını Korumak İçin Öneriler

Yukarıdaki egzersizleri uygulamak, bel ve boyun sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bu egzersizlere ek olarak özellikle ev ve ofis ortamında uzun süre hareketsiz kalan ya da uzun süre aynı pozisyonda kalan kişilerin aşağıdaki tavsiyelere uyması da faydalı olacaktır:

  • Ağrıların yoğun olduğu bölgelerdeki kasların gevşemesi için esneme hareketleri idealdir. Çünkü kaslar gergin olduğu zamanlarda yapılan ani hareketler sakatlanmaya sebep olabilir.
  • Ayağa kalkıp düzenli aralıklarla birkaç adım yürümek bile bel ve boyun sağlığı açısından önem taşır. Yürümeyle birlikte kapılardan ya da duvarlardan destek alarak vücudunuzu sağa sola esnetebilirsiniz.
  • Eğer vücudunuzun spor alışkanlıklarına uygun olacak şekilde yoga ve pilates egzersizleri yaparsanız, hem ağrılarınızdan kurtulur hem de yaşam kalitenizi artırırsınız.
  • Egzersizlerin düzenli olarak yapılması gerekir çünkü devamlılığı olmazsa etkili sonuç almak neredeyse imkansızdır. Başlangıç döneminde sabah ve akşam 15’er dakika olacak şekilde yapabilir, iki ay devam ettikten sonra günde 1 kez ve 10 dakikaya düşürebilirsiniz.
  • Egzersizlerin çok sayıda yapılması değil, doğru şekilde yapılması önemlidir.
  • Egzersizlerden sonra kaslarda sertlik kas ağrısı ya da halsizlik gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu durum genellikle birkaç gün içerisinde normale döner. Fakat söz konusu durum 3 haftadan daha fazla sürüyorsa bir doktora görünmekte fayda vardır.

Eğer yukarıdaki egzersizlere uyar ve önerileri uygularsanız, bel ve boyun sağlığınızı koruyabilirsiniz. Elbette bu egzersizleri ve önerileri uygulamaya başlamadan önce bir doktordan tavsiye almak daha doğru olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp