Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Bel ve Sırt Ağrıları

Bel ve sırt ağrıları hem günlük hayatta, hem de iş hayatında fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmenizi önlerken, yaşam kalitenizin de büyük ölçüde düşmesine neden olur. Duruş ya da yatış pozisyonunu değiştirmek gibi basit önlemler bel ve sırt ağrılarından korunmanıza yardımcı olur. Bu yüzden hangi pozisyonun uyku için en doğrusu olduğunu bilmeniz, yaşam kalitenizi yükseltmek açısından büyük önem taşır.

Bel ve Sırt Ağrıları İçin En Uygun Uyku Pozisyonları

Omurga bir bütün olduğu için, omurganın herhangi bir bölümünde meydana gelen bir problem boynu, beli ve sırtı etkileyebilir. Hem ağrıların azaltılması, hem de bel ve sırt sağlığının korunması adına en uygun uyku pozisyonunu seçmek öne taşır. Bel ve sırt ağrılarını gidermek için en uygun uyku pozisyonları yüzüstü yatmak, sırt üstü yatmak ve cenin pozisyonunda yatmak olarak değerlendirilebilir.

Yüzüstü Yatmak

Omurga çevresinde yer alan kaslar ve bağlar, yüzüstü yatış pozisyonunda gergin bir hal alır. Nihayetinde omurgadaki sinir delikleri sıkışır, omurga üzerine gereğinden fazla yük biner ve omurga zedelenir. Bu durum ilerleyen dönemde fıtığa bile neden olabilir.

Bir diğer yandan yüzüstü yatıldığı zaman solunum olumsuz olarak etkileneceği için vücudun ihtiyaç duyduğu gerekli oksijen de sağlanamaz. Bu yüzden yüzüstü yatmak bel ve sırt ağrıları için uygun bir uyku pozisyonu değildir.

uyku-pozisyonları

Sırt Üstü Yatmak

  • Sırt üstü yatmak bacakların arka tarafından bulunan kaslarda kısalma yaratır. Dolayısıyla bel ve sırt ağrılarının engellemesine adına dizlerin alt kısmına yastık konulabilir. Aksi halde hem belde hem sırtta ağrı oluşur. Dolayısıyla sırt üst yatmak da bel ve sırt ağrılarının giderilmesine yardımcı olmaz.

Cenin Pozisyonunda Yatmak

Cenin pozisyonu bel ve sırt ağrılarının giderilmesi ve önlenmesi konusunda en ideal uyku pozisyonudur. Dilerseniz dizlerinizin arasına yastık koyarak belde oluşan basıncı azaltabilirsiniz. Böylelikle bir yandan omurgaya yük binmesinin önüne geçilirken, bir yandan da horlama problemi giderilmiş olur.

Cenin pozisyonunda uyumak kan dolaşımının doğru şekilde gerçekleşmesine de yardımcı olur. Bir diğer yandan kalp ritminin daha normal bir hale gelmesi adına kronik kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin sağ tarafa doğru yatmaları önerilir.

Bel ve Sırt Ağrıları Neden Olur?

Baş ağrılarından sonra en sık karşılaşılan ağrılar olan bel ve sırt ağrıları, duruş ve yatış pozisyonlarındaki problemler başta olmak üzere pek çok farklı nedene bağlı olarak gerçekleşebilir. Bel ve sırt ağrılarının öne çıkan nedenlerini şu şekilde listelemek mümkün:

  • Böbrek, mide ya da karaciğer gibi organlara bağlı olarak gelişen hastalıklar,
  • Omurga kireçlenmesi,
  • Bel ya da sırt cerrahi operasyonlarının başarısız olması,
  • Kanser,
  • Doğumsal anomaliler,
  • Stres ya da kaygılı bir yaşam tarzı,
  • Aşırı kilo,
  • Duruş bozuklukları,

Bel ve sırt ağrısının kaynağı ne olursa olsun, herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka bir doktordan tavsiye almakta fayda bulunur.

Çünkü kişilerin kendi başlarına gerçekleştirdikleri yanlış tedavi uygulamaları çok daha büyük ve onarılamaz problemlere neden olabilir. Bu yüzden ağrılarınız başladığı an erkek teşhis ve tedavi için mutlaka bir doktora başvurun.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp