Click to rate this post!
[Total: 8 Average: 3.5]

Sağ Bel Ağrısı

Bel ağrıları, herkesin dönem dönem karşılaştığı ve yaşam kalitesini etkileyen sorunlardır. Bu sorunlar genellikle yanlış duruş alışkanlıklarına bağlı gelişir ve postürün düzeltilmesiyle birlikte düzeltilir. Fakat bazı durumlarda tek taraflı ve geçmeyen daha ciddi ağrılar oluşabilir. Bu tip vakalarda erken dönemde gerekli tanı ve tedavi yöntemlerinin uygulanması iyileşmede büyük öneme sahiptir.

Bel ağrıları komple bel bölgesini etkileyebileceği gibi, sağ veya sol olmak üzere tek bir tarafta da meydana gelebilir. Belde oluşan ağrıların altında pek çok farklı sebep yatıyor olabilir; ancak doğrudan sağ tarafı etkileyen ağrılar genellikle vücudun o bölgesinde yer alan bir sorundan kaynaklanır. Sağ bölgede ağrı oluşturan durumlar arasında apandisit ve böbrek taşı gibi farklı sorunlar yer alır.

Böbrek ağrıları sıklıkla bel hizasında ve karnın arka tarafında hissedilir. Hafif ya da şiddetli şekilde oluşabilen bu ağrılar, farklı bölgelere yayılım gösterebilir. Böbrek apsesi, böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek büyümesi gibi pek çok sorun belin sağ tarafında ağrı oluşturabilir.

Sağ tarafta gözlenen ağrı sağ böbrekteki bir soruna işaret edebildiği gibi çeşitli bölgesel kadın hastalıklarından da kaynaklanabilir. Sağ yumurtalıklarda meydana gelen enfeksiyon ve hastalıklar bölgesel bel ağrılarına yol açabilir.

Sağ taraftaki ağrının diğer sebepleri arasında şunlar sıralanabilir:

Bel Sorunları

Omurgada oluşan sorunlar bel ağrılarına neden olabilen ciddi durumlardır. Ağrıyla birlikte bel tutulmaları, his kayıpları ve ağrıya bağlı duruş bozukluklar da gözlenir. Omurga yapısı omurlardan ve bu omurları destekleyen disklerden oluşur. Ortadaki omurilikte ise belden bacaklara yayılan sinirler yer alır. İnsana hareket kabiliyeti ve esneklik veren bu sinirler aşınma veya zedelenmelere bağlı olarak bel bölgesinde ağrı meydana getirebilir.

Bel Fıtığı

Bel fıtığı, farklı sebeplerden kaynaklanan ve bel bölgesi başta olmak üzere vücudun farklı noktalarında şiddetli ağrı ile tutulmalarla sonuçlanan bir problemdir. Bel fıtığı yaşayan insanlarda hareket kabiliyeti sınırlanır ve tedavi edilmeyen ileri seviyeli vakalarda kalıcı his kayıpları riski vardır.

Bel fıtığında, bel omurlarındaki diskler ani hareket, ağır kaldırma ve benzeri durumların sonucunda hasar görerek sinirleri sıkıştırmaya başlar. Sıkışan siniler bel, bacak ve ayaklarda uyuşma ile ağrılara neden olur. Genellikle bel fıtığı ağrıları ayaktayken daha şiddetlidir ve ağır taşıma, yük kaldırma gibi durumlarda dayanılmaz olur. Hareketle birlikte azalan bu ağrılar bıçak saplanır gibi ağır ve şiddetlidir.

Postür Bozuklukları

Yanlış oturma, uyuma ve ayakta durma alışkanlıkları omurganın sağlıksız gelişmesine neden olur. Uzun süre ayakta kalmak, oturmak veya hareket etmemek beşe aşırı yük bindiren durumlardır. Bu nedenle doğru postür alışkanlıkları edinerek uzun süre hareketsizlikten kaçınmak gerekir. Bu tip bel ağrıları sağlıklı alışkanlıkların geliştirilmesiyle birlikte iyileştirilebilir.

sağ-bel-ağrısı

Bel Düzleşmesi

Bel düzleşmesinde bel omurları ideal konumlarından kayar ve disklerin zarar görmesine neden olur. İskelet sistemi rahatsızlığı olan bu sorunda sinirler üzerinde aşırı baskı oluşur ve belin sağ ya da sol tarafında ağrı meydana gelir. Ağrılar yaygın olarak ayaktayken veya sabah uyanıldığında şiddetlidir ve hareketle birlikte hafifler.

Kireçlenme

Bel omurlarında kireçlenme olursa belin sağ veya sol tarafındaki hareket kabiliyetinde azalma gözlenir. Çok yorulmayla birlikte ağrı şiddeti artar ve bu tip ağrılarda sıcak kompres genellikle iyileştiricidir. Bel kireçlenmesinin tedavi edilmesi için fizik tedavi uygulamaları ile sıcak kompres yapılmalıdır.

Kas Kökenli Ağrılar

Bel kasları fazla hareket etmeme sonucu zayıflayabilir, bu da bel omurlarının hasara açık hale gelmesine neden olur. Bel kaslarını güçlendirmek için düzenli egzersiz yapılmalıdır. Belin tek tarafını etkileyen ağrılar yaygın olarak kas zayıflığından kaynaklanır, çünkü hareket ettirilmeyen kaslar zamanla sertleşir.

Sertleşen kaslar kemik ve kulunç oluşumu gözlenir, bütün bu durumlar ise tek taraflı ağrı oluşumuna yol açar. Kas kökenli ağrılara sıcak kompres iyi gelir ve açma germe hareketleriyle birlikte ağrı giderilebilir. Ayrıca çeşitli masaj hareketleri de bölgenin rahatlatılmasını sağlar.

Bel Kayması

Bel kayması oldukça riskli bir iskelet problemidir ve hastada aşırı dereceli ağrılara sebebiyet verir. Bu tip vakalarda ağrı devamlıdır ve yürürken, ayaktayken, otururken hissedilir. Mutlak tedavi gerektiren bel kaymasında eğilme sonrası yeniden doğrulma mümkün olmaz, dik durma güçlüğü yaşanır ve ciddi postür bozuklukları meydana gelir.

Tek taraflı bel ağrıları iskelet-kas sistemi ve omurganın yanı sıra; karaciğer, apandisit, safra, böbrek veya mide, idrar yolu hastalıkları, kadın hastalıkları ya da stres ile depresyon kaynaklı olabilir.

Belin Sağ Tarafında Ağrı Tedavisi

Belin sağ tarafında oluşan ağrının arkasında pek çok farklı sebep yatıyor olabilir, bu nedenle doğru bir tedavinin uygulanabilmesi için öncelikle esas sorunun tespit edilmesi şarttır.

Eğer ağrı yanlış veya bilinçsiz hareket etmek, ağır kaldırmak, bel fıtığı ve disk kayması gibi omurgayı ilgilendiren sorunlardan kaynaklanıyorsa acilen alanında uzman bir fizik tedavi uzmanı ile fizyoterapiste başvurulmalıdır.

Düzenli fizik tedavi, kilo kontrolü ve ilaç tedavisi ile birlikte omurga kaynaklı sorunlar ortadan kaldırılabilir. Genel olarak yaşam ve postür alışkanlıklarını yeniden düzenlemek ağrıların tedavi edilmesini sağlar. Bu sırada fiziksel aktiviteye özen göstermek ve sağlıklı besinlerle beslenmek de önem kazanır. Uzman önerilerine rağmen düzeltilemeyen vakalarda ise cerrahi operasyon yöntemlerine başvurulur.

Bunun dışında belin sağ kısmında oluşan ağrı bölgesel organlardaki bir takım problemlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda sorunun kaynağına uygun bir tedavi programının belirlenmesi gerekir. Böbrek ile ilişkili durumlarda, öncelikle böbrek sorunlarının ortadan kaldırılması veya apandisit ile ilişkili vakalarda yine alanında uzman hekimlere başvurulması önemlidir.

İç organlardan kaynaklanan problemler için öncelikle dahiliye uzmanına danışmak gerekir, böbrek ve idrar yolu hastalıklarında ise üroloji bölümüne muayene olunabilir. Doğru teşhisin yapılması ile birlikte organdaki problemleri ortadan kaldırıcı ilaç tedavileri ile ek tedavi yöntemleri uygulanabilir ve bel ağrısı sorunu tedavi edilebilir. Burada önemli olan doktor önerilerine kulak vermek ve zamanında muayene olmaktır.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp