Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Disk Fıtıklaşması

Omurga, vücudun dik durmasını sağlar. Omurga kemikleri, diskler tarafından birbirinden ayrılır. İşte bu disklerde farklı nedenlere bağlı olarak disk fıtıklaşması meydana gelebilir.

Disk Fıtıklaşması Nedir?

Omurga kemikleri, kemiklerin arasında bulunan, hareketi sağlayan ve yastık görevi gören diskler tarafından ayrılır. Eğer bir disk fıtıklaşırsa, omurganın baskısı nedeniyle diskten dışarı doğru taşar. Bu da etraftaki sinirlere baskı yapmasına ve ağrıya neden olur.

Baskı nedeniyle disklerin bulundukları yerden başka bir yere doğru itilmeleri mümkün olduğu gibi, meydana gelen gerilme nedeniyle yırtılması da mümkündür.

Söz konusu durum bu sinirin komşu sinirlere baskı yapmasına ve netice olarak ortaya ağrı, güçsüzlük ya da uyuşukluk gibi olumsuz sonuçlar çıkmasına neden olur. Elbette bazı vakalarda hastaların herhangi bir şikayeti olmayabilir.

Omurga, boyundan kuyruk sokumuna dek uzanır ve herhangi bir noktasında fıtık meydana gelmesi ihtimali vardır. Bel ve boyunda yaygın olarak görülen disk fıtıklaşması, nadir olarak sırtta da meydana gelebilir.

Disk fıtıklaşmasının ortaya çıkmasının başıca nedenleri şunlardır: Ağır yük kaldırmak, ağır işleri fiziksel güç kullanarak yapmak, uzun süre ayakta kalmak, ameliyatlarda meydana gelen kas kesileri, ıkınma, kronik öksürük, karın içerisinde sıvı birikmesi, hızlı kilo almak ve gebelik.

Disk fıtıklaşması tüm bunların dışında kaza ya da travma gibi durumlara bağlı olarak da gelişebilir.

disk-fıtıklaşması

Disk Fıtıklaşması Belirtileri

Disk fıtıklaşması omurganın farklı noktalarında meydana gelebileceği  için, ortaya çıkan belirtiler de farklılık gösterebilir.

Söz konusu belirtileri şu şekilde listelemek mümkün:

  • Bel fıtığı varsa; tek bir bacakta, her iki bacakta birden, kalçada, uylukta ya da baldırda ağrı,
  • Boyun fıtığı varsa; kolların birine ya da ikisine birden yayılan ağrı,
  • Bacaklarda ya da kolda uyuşma ya da karıncalanma hissi,
  • Dinlenirken bile ağrı hissetmek,
  • Kollarda ya da bacaklarda güçsüzlük,
  • İdrar ya da dışkıyı tutamama.

Bu belirtiler ortaya çıktığı zaman hekimler ilk olarak genellikle disk fıtıklaşması şüphesi duyar.

Nitekim çeşitli tanı yöntemleri uygulanarak hastalık teşhis edilmeye çalışılır.

Disk Fıtıklaşması Tanı Yöntemleri

Disk fıtıklaşmasının tanısının konulabilmesi için öncelikle hekim tarafından klinik ortamda bir fiziki ve nörolojik muayene gerçekleştirilmesi gerekir. Elbette bu süreçte hekim tarafından hastalığın teşhisi için ağrının nerede hissedildiği, bacaklarda uyuşma ya da güçsüzlük gibi bir durumun olup olmadığı ya da ağrıyı artıran etkenlerin neler olduğu gibi sorular sorulabilir.

Teşhis için yapılacak olan gerekli tetkiklere genellikle bir beyin cerrahı karar verir. Kesin olarak disk fıtıklaşması tanısı koyabilmek için en sık başvurulan yöntem MR, EMG ve bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemleridir.

Söz konusu tanı yöntemleri sonucunda genellikle disk fıtıklaşmasının olup olmadığı ve varsa hangi bölgede bulunduğu tanısı konulmuş olur.

Disk Fıtıklaşması Tedavi Yöntemleri

Disk fıtıklaşmasının meydana geldiği durumlarda, fıtığın hangi bölgede olduğu ve şikayetlerin ne kadar ağır olduğuna göre uygulanabilecek olan tedavi yöntemleri değişkenlik gösterebilir. Buna göre disk fıtıklaşması hastalığında uygulanabilecek olan tedavi yöntemleri şunlardır:

  • Ağrı kesici ya da kas gevşetici ilaçlar kullanmak,
  • Fizik tedavi yöntemlerine başvurmak,
  • Algolojik tedavi olarak da adlandırılan epidural steroid enjeksiyonu yönteminden faydalanmak.

Eğer yukarıda tedavi yöntemlerinden sonuç alınamıyorsa, bu durumda cerrahi yöntemlere başvurulur. En sık kullanılan cerrahi yöntem cerrahi mikroskop yardımıyla gerçekleştirilen mikroskobik diskektomi yöntemidir. Yine bir cerrahi yöntem olarak endoskopik fıtık ameliyatı da gerçekleştirilebilir.

Gerekli durumlarda kullanılabilecek olan diğer tedavi yöntemleri ise şunlardır: Lazer ya da intradiskal radyofrekans, plazma dermablasyon, perkütan diskektomi ve vida plaklar kullanılarak yapılmakta olan spinal füzyon.

Disk fıtıklaşması uzman ve güvenilir hekimlerden destek alındığında ve tedavi yöntemleri de profesyonel şekilde uygulandığında, yüksek başarı oranıyla tedavi edilebilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp