Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Fıtık, kendiliğinden geçen bir hastalık değildir. Vücutta organların ya da dokuların normal yerlerinden çıkması durumunu ifade eder. Bu problem genelde cerrahi müdahale ile ortadan kaldırılabilen bir durumdur. Bir ağrı, rahatsızlık ya da başka sağlık sorunlarına neden oluyorsa uzman bir doktora görünmeniz en iyi seçenek olur.

Bel Fıtığı Ameliyatsız Geçer Mi?

Fıtık rahatsızlığı vücuttaki farklı bölgelerde görülebilir. Bunlardan biri de belde görülen fıtıktır. Dokuların omurga arasından çıkarak ağrıya sebep olması ile belirtileri ortaya çıkar. Fıtığın birçok farklı tedavi yöntemi olabilir. Bel fıtığı da ameliyatsız şekilde tedavi edilerek geçebilir. Ancak bu durumun kişiden kişiye ve uygulanan tedavi yöntemine göre de farklılık gösterebileceğini unutmamak lazım. Bel fıtığı tedavisi, fıtığın türüne, şiddetine, semptomlarına ve hastanın sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilecektir.

Bel fıtığı tedavisini ameliyatsız şekilde tedavi etmek için farklı yöntemler kullanılabilir. Bunlardan ilki; bol bol istirahat etmektir. Bu semptomların hafiflemesine yardımcı olur. Diğer bir ameliyatsız tedavi yöntemi de fizik tedavidir. Fizyoterapistler tarafından uygulanan kas güçlendirme ve esnemeye yönelik egzersizlerle bel fıtığı tedavi edilebilir.

İlaçlar, enjeksiyonlar, egzersizler de bel fıtığını tedavi etmek için kullanılan ve cerrahi müdahale gerektirmeyen yöntemlerdir. Bel fıtığı tedavisinde ameliyat, diğer tüm seçenekler başarısız olduğunda başvurulan en son seçenektir.

Bel Fıtığı Ameliyatsız Geçer Mi

Fıtık Ne Kadar Sürede İyileşir?

Fıtık iyileşme süresi, fıtığın türüne, ciddiyetine, tedavi yöntemlerine ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişebilir. İyileşme süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Cerrahi müdahale gerektirmeyen bel fıtıklarında genelde birkaç hafta ile birkaç ay arasında iyileşme gerçekleşebilir. İstirahat, fizik tedavi, ilaçlar ve egzersiz ile semptomlar hafifletilebilir.

Ameliyat gerektiren fıtıklarda ise iyileşme süreci, operasyonun türüne ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. İlk birkaç hafta içerisinde hastalar genellikle normal aktivitelerine dönebilirler.

Ancak tam anlamıyla iyileşme ve normal aktivitelere dönme süreci daha uzun sürebilir. Bu iyileşme süreci genelde bel fıtığı için geçerlidir. Diğer türdeki fıtıklar yani kasık fıtığı ve karın fıtığı tiplerinde hemen cerrahi müdahale gerektirebilir bu da iyileşme sürecini uzatır.

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi için çeşitli uygulamalar ve yöntemler vardır. Bu tedavi yöntemleri, bel fıtığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir ve ameliyat gereksinimi ortadan kaldırabilir. İstirahat fıtık semptomları tedavisinde uygulanan ilk yöntemdir. Semptomların hafiflemesi için istirahat oldukça önemlidir. Fizik tedavi de bel fıtığı tedavisinde kullanılan yöntemlerinden biridir.

Ameliyat öncesinde uygulanan fizik tedaviler ile bel fıtığının sebep olduğu ağrılar ve diğer semptomları ortadan kaldırabilir. İlaçlar, soğuk su ve sıcak su uygulamaları da ameliyatsız bel fıtığı tedavisinde uygulanan yöntemler arasında yer alır. Düzenli olarak egzersiz yapmak da bel fıtığının ortaya çıkardığı semptomlar tedavi edilebilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp