Click to rate this post!
[Total: 21 Average: 4.5]

Nokta Atışı Tedavi

Başta bel ağrısı olmak üzere pek çok omurga ve eklem sorunu toplum içerisinde yaygın olarak görülüyor. Söz konusu ağrıların en önemli handikabı ise günlük yaşam aktivitelerini ve sosyal hayatı olumsuz olarak etkiliyor olması. Ağrıların çok ciddi sinir hasarından kaynaklanmadığı ve ameliyat gerektirmeyen durumlarda nokta atış tedavisi uygulanabiliyor.

Nokta Atışı Tedavisi Nedir?

Stresli bir iş hayatına ya da günlük hayata sahip olmak, hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak ya da postür bozukluklarına bağlı olarak başta bel fıtığı olmak üzere pek çok omurga ve eklem sorunu ortaya çıkabilir. Eğer bir hastada omurga sorunlarına bağlı olarak sinir hasarı, ayaklarda ya da bacaklarda güçsüzlük ve idrar tutamama gibi sorunlar meydana geliyorsa, ameliyat önerilir.

Fakat söz konusu belirtiler ortaya çıkmıyorsa, ameliyat en son tercih edilecek yöntemdir. Nokta atışı tedavisi günümüzde hem hızlı, hem de ameliyat gerektirmeyen bir yöntem olarak geleneksel tedavi yöntemlerinin yerini almış durumda. Omurga ve eklem sorunlarının tedavisinde kullanılan nokta atışı yöntemi, hedefe yönelik olarak gerçekleştiriliyor ve yüksek başarı oranlarına sahip.

Nokta atışı tedavisinde temel amaç ağrının nedeninin tespit edilmesi ve buna yönelik olarak bir uygulama yapılmasıdır.

Nokta atış tedavisi, sinir kanalı enjeksiyonu olarak da adlandırılır. Bel ağrılarında, diz ağrılarında, omuz ağrılarında ve omurga ya da eklem sorunlarının neden olduğu tüm ağrılarda kullanılabilir. Nokta atış tedavisinde MR ve benzeri görüntüleme yöntemleri ile hasarlı sinir tespit edildikten sonra, iğne söz konusu hasarlı sinir kanalına nokta atış yapılıyor. Nokta atışı yönteminde kullanılan ilaç dozu oldukça düşüktür fakat buna rağmen başarı oranı son derece yüksektir. Nokta atış tedavisi uygulanırken, uygulama skopi adı da verilen bir görüntüleme cihazı ile gerçekleştirilir.

nokta-atışı-tedavi-yöntemi

Nokta Atışı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nokta atışı tedavisinde ya da epidural enjeksiyon uygulamalarında işlem belin orta kısmından, kuyruk sokumundan ve doğrudan sinir kanalına olmak üzere 3 farklı şekilde gerçekleştirilebilir.

İşlem sırasında yaygın olarak kortizon ve lokal anestezik ilaçlar kullanılır.

Bu ilaçlar sayesinde sinir ve fıtık etrafında gelişmiş olan ödem ile birlikte iltihap ve yapışıklık gibi durumların da giderilmesi sağlanır.

Nokta atışı tedavisinin güvenli bir tedavi yöntemi olmasının en önemli nedeni, hem iğnenin sinir kanalına girişinin hem de uygulanan kontrast maddenin sinir kanalı içerisinde yayılmasını canlı olarak ekran üzerinden takip edebilmek için C kollu skopi cihazının kullanılıyor olmasıdır.

Uzman bir hekim tarafından gerekli tetkikler yapıldıktan ve görüntüleme yöntemlerinden de faydalanılarak hasarın yeri ve şiddeti tespit edildikten sonra, uygulama sorunsuz ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Nokta Atışı Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Türkiye’de omurga ve eklem sorunlarına bağlı olarak bel ağrısı ya da benzer ağrılar yaşayan insanların oranı yüzde 75 ila 80 dolaylarındadır. Söz konusu ağrıların yaklaşık olarak yüzde 85 ila 90’lık kısmı ilaç tedavisi, egzersiz, fizik tedavi uygulamaları ya da manuel terapi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir. Geçmeyen bel ağrılarında nokta atışı tedavisi kullanılmaktadır.

Fakat bu tedavi yönteminin işe yaramadığı ya da hastanın özel bir durumunun olduğu vakalarda nokta atışı tedavisi başta olmak üzere farklı tedavi yöntemlerine de başvurulabilir. Nokta atış tedavisinin kimlere uygulanabileceğine dair şöyle kısa bir liste yapılabilir:

 • Klasik tedavi yöntemlerinden fayda görmeyen hastalar,
 • Birkaç defa ameliyat geçirmiş olan hastalar,
 • Kortizon ya da anestezik ilaç kullanmaması gereken hastalar.

 

Nokta atışı tedavisinde ağrılar genellikle tek bir seans ile giderilebilir. Fakat tek seansta giderilemeyen ağrılar için başka seanslar da uygulanabilir. Örneğin bel ağrılarından şikayetçi olan bir hasta yılda 3 ila 4 seans nokta atışı tedavisi alabilir. Nokta atışı tedavisinde her seans yaklaşık olarak 15 ila 20 dakika arasında sürmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

14 Comments to “ Nokta Atışı Tedavisi Nedir? Kimlere Nasıl Uygulanır?”

 1. sevim says :Cevapla

  merhaba benim bel fıtığım var ameliyatta olmuştum fakat ağrılarım hala devam ediyor fıtığım tekrardan kudurdu. bu tedaviyi ilk kez gördüm bana etki eder mi yoksa sadece ağrılaramı?

  1. Dilerseniz bu numara +90 (533) 075 81 80 ile WhatsApp üzerinden veya arayarak randevu alabilirsiniz.

 2. Furkan says :Cevapla

  Ağabeyimde vardı bel fıtığı. Buzda kayıp düştüğü için duramıyordu ağrıdan. Sağolsun hocam 10dk da halletti. Çekmeyen bilmez bu ağrıyı. Adam gözümün önende kıvranıyordu. İşlemden sonra yürüyerek çıktı

  1. güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz furkan bey.

 3. Şinasi Eren says :Cevapla

  SGK ve tamamlayıcı sağlık sigortam var,ayrıca ücret varmı ,tedavi ne kadar sürer

 4. İkra Çıgrıkçı says :Cevapla

  merhaba fiyat teklifi alabilir miyim?

 5. Ufuk says :Cevapla

  Merhaba, nokta atış tedavisinin uygulanabilmesi için bel fıtığının büyüklüğü önemli mi?

 6. Halil Candan says :Cevapla

  Hocam52 yaşındayım hem belde hem boyunda fıdık var benim ameliyat diyorşar ama korkuyoeum bana fadası ılurmu

 7. Sena says :Cevapla

  Merhaba hocam sizi devamlı takip ediyorum ve ablamın geçmeyen beş ağrısı için nokta atışı tedavisi yaptırmak istiyoruz fiyat teklifi alabilir miyim?

 8. Meryem Ergün says :Cevapla

  merhaba mocam televizyon programından gördüm yılda kaç kere tekrarlanması gerek?

 9. Taha says :Cevapla

  Tedavi fiyatları ne kadar oluyor. Mesela 3-4 seans için fiyatta değişiklik oluyor mu?

 10. Ahmet says :Cevapla

  Hocam, işe ne zaman dönebilirim?

 11. Mehmet says :Cevapla

  Hocam merhaba. 3 yıl önce bel fıtığı ameliyatı oldum. Şuan aynı ağrıları tekrar yaşıyorum. Ayak baldırıma vuruyor ağrı. Sizinle irtibat kurmak istiyorum. Teşekkürler

 12. Ali Doğan says :Cevapla

  Sizleri gerçekten önemsiyorum. Bel fıtığı ameliyatına can atan uzmanlar varken sizler ameliyata gerek olmadan bu tedaviyi yapıyorsunuz. Sonuçlar gerçekten güzel. Ameliyat olmadan kesinlikle uzman hekimler tarafından yapılan bu tedaninin araştırılmasını öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp