Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Düzenli topuklu ayakkabı kullanımının lomber lordoz olarak da adlandırılan bel çukuru kavisinin artması gibi bir probleme neden olabileceği biliniyor. Ayrıca topuklu ayakkabıların aşil tendonunun kısalması, yürüme paternlerinde değişiklik ve diz eklemlerinde dejenerasyon yaratabileceğine dair yapılmış olan çalışmalar mevcut. Bu yüzden bel sağlığının korunması adına vücut mekaniğine uygun ayakkabıların giyilmesi gerekiyor.

Topuklu Ayakkabının Bel Sağlığına Etkileri

Uzun süre topuklu ayakkabı kullanmak, vücudun ağırlık merkezinin öne kaymasına neden olur. Bu da beldeki kıvrım ya da kavisin artmasına, bel kaslarında aşırı gerginlik oluşmasına ve nihayetinde bel ağrılarına sebep olur. Topuklu ayakkabı kullanan kadınlarda ayak, beli destekleyici biçimde duramaz. Haliyle bel omurları üzerindeki baskı artmış olur. Nitekim bu durumun kaçınılmaz sonucu da bel ağrılarıdır.

Uzun süre topuklu ayakkabı kullanıldığında, yürüyüş bozukluğuna ve beldeki kavisin yitirilmesine bağlı olarak duruş bozukluğu gelişebilir. Böyle bir durumda yalnızca bel ağrıları değil, boyun ağrıları da yaşanması muhtemeldir. Sonuç olarak bel kaslarının uzun süre gergin kalması sağlıklı bir durum değildir. Kullanılan ayakkabıların topuk boyu ne kadar artarsa, ayağın ön bölümünde oluşan baskı da o kadar artacaktır. Dolayısıyla vücut baskıyı dengelemek ve duruşu normal bir hale getirmek için bel kaslarını daha fazla kullanmaya başlar. Bu durum bel kaslarının ağrıların daha da şiddetlenmesine ve hatta zaman içinde kalıcı bir hale gelmesine neden olabilir.

Topuklu-Ayakkabının-Bel-Sağlığına-Zararları

Topuklu Ayakkabının Bel Sağlığına Etkilerini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Bel sağlığının korunması adına her zaman ayağı ve duruşu destekleyecek ortopedik tabana sahip ayakkabılar tercih etmek gerekiyor. Özellikle de bel fıtığı ya da kronik bel ağrısı şikayeti bulunan kişilerin kesinlikle topuklu ayakkabı kullanmaması gerekiyor. Eğer gerçekten topuklu ayakkabı giymeniz gerekiyorsa, o halde şu önemli noktalara dikkat etmeniz gerekli:

  • Mesleki bir gereklilik ya da katılmanız gereken bir sosyal aktivite ve etkinlik bulunuyorsa, tercih ettiğiniz topuklu ayakkabının topuk boyunun çok yüksek olmamasına dikkat edin.
  • Mümkünse günün belli bir bölümünde ve yalnızca birkaç saat süreyle topuklu ayakkabı kullanın.
  • Eğer uzun süre ayakta durmanız gerekiyorsa yanınızda bir yedek ayakkabı bulundurun. Topuklu ayakkabıları ise yalnızca gereklilik anında kullanın.
  • Ayakkabının ön kısmına ayakkabı pedi yerleştirebilir, bunu yaparak topuk ve parmaklar arasındaki dengesizliği azaltabilir ve ayak parmaklarınıza daha az yük binmesini sağlayabilirsiniz.
  • Her gün topuklu ayakkabı kullanmanız gerekiyorsa, her gün aynı topuk boyunu değil, farklı topuk boylarını tercih edebilirsiniz. Böyle bir durumun çok daha sağlıklı olduğu kabul edilir.
  • Topuklu ayakkabı ile otururken öne çok fazla eğilmemeli, ayağınızı yere tam basmalı ve vücudunuzun dik olduğundan emin olmalısınız.

Tüm bunlara ek olarak kilo problemi yaşayan kadınlarda topuklu ayakkabı kullanımı, buna bağlı gelişen bel ağrılarının daha şiddetli olmasına neden olabilir. Dolayısıyla kilo problemi bulunan kadınların topuklu ayakkabı kullanmaları önerilmez. Fakat topuklu ayakkabı kullanmak için bir gereklilik varsa, kısa ve geniş topuklu ayakkabılar tercih edilebilir. Bu durum aynı zamanda bilek burkulması, denge sorunu ve benzeri sıkıntıların yaşanmasının da önüne geçecektir.

Son olarak; topuklu ayakkabı kullanımında vücudun tüm yükü ayak parmaklarına bineceğinden, duruş öne eğimli olacaktır. Bu yüzden ayaktayken belinizi dik tutmaya ve parmaklarınız üzerindeki baskıyı azaltmaya çalışmanız gerekir. Her ne kadar tüm bu konulara dikkat ediliyor olsa da, topuklu ayakkabının düzenli kullanımı önerilmez. Çünkü hem kısa vadede hem de uzun vadede ciddi sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp