Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Spinal Stenoz

Spinal stenoz, omurga kanal daralması olarak bilinen ve omurgadaki bir ya da daha fazla sinirin geçtiği kanalda darlık gelişmesiyle kendini gösteren bir hastalıktır. Herkeste görülebilen oldukça yaygın bir rahatsızlık olan spinal stenoz, genellikle yaşlandıkça ortaya çıkar ancak gençleri de etkileyebilir. Konservatif veya ameliyat ile tedavinin mümkün olduğu kanal daralması, hastada belirli şikayetlere neden olur ve yaşam kalitesini düşürür.

Omurga Kanal Daralması Nedir?

Boyundan kuyruk sokumuna kadar uzanan omurga, sıralı omurlar ve aralarındaki disklerden meydana gelen önemli bir yapıdır. Omurganın ana görevi içinden geçen omurilik ve omurilik sinirlerini korumaktır, aynı zamanda gövde taşıyıcılığı ve hareketleri içinde önemli bir bağlantı noktasıdır.

Üst taraftan gelen yükü emerek vücuda düzgün oranda dağıtan omurga omurlarının arasında diskler yer alır.

Bu diskler omurgaya ihtiyacı olan esneklik kabiliyetini verir ve vücudun gerektiği gibi taşınmasına yardımcı olur. Ancak genellikle yaşla birlikte bu disklerdeki esneklik kabiliyeti azalır ve kanalda darlık meydana gelerek omurların içinden gelen sinirlere baskı yapar. Bu baskı ise kendini ağrı gibi şikayetlerle gösterir.

Spinal stenoz adı verilen kanal daralması, omurilik kanalı ya da sinirinin diğer yapılara bağlandığı kanallarda meydana gelir. Genellikle omurların hiza dışına çıkması gibi durumlara neden olan yaşlanmayla birlikte kanallarda daralma gözlenir.

Omurilik kanalında veya yan kanallarda meydana gelen daralma, omurilik kökünü sıkıştırır ve kanal çapı azaldıkça buradaki tahriş daha da fazla olur.

omurga-kanal-daralması

Spinal Stenoz Kimlerde Görülür?

Spinal stenoz herkeste görülebilen bir hastalıktır, fakat en çok 50 yaşın üzerindeki bireyler risk altındadır.  Bazı hastalar doğuştan dar bir kanal yapısına sahip olabilir, bazılarında ise omurga yaralanması ve benzeri çevresel faktörler bu soruna yol açabilir. Özetle, spinal stenoz belirli sebeplere bağlı olarak her yaştan ve cinsiyetten insanı etkileyebilir.

Spinal Stenozun Nedenleri

Spinal stenoz sayısız sebebe bağlı olarak gelişebilir, ancak hastalardaki ortak nokta omurga yapısında gözlenen değişikliktir. Normalde omuriliğin ve omurganın içinden geçen sinir köklerinin etrafında ortalama genişlikte bir kanal bulunur.

Bu kanalın çağında bazı sebeplere bağlı olarak daralma gözlenebilir ve bu durum spinal stenoza sebep olur. En yaygın omurga kanal daralma sebepleri şunlardır:

  • Kemik büyümesi ve artritik durumlar: Omurga da dahil olmak üzere eklem kıkırdağında aşınmaya sebep olan bu durum, eklemlerin koruyucu özelliğini yitirmesi anlamına gelir. Kıkırdaktaki yıpranma kemiklerin birbirine sürtmesine ve zedelenmesine neden olur. İnsan vücudu bu duruma yeni kemik üretimi ile yanıt verir, fakat bu sırada kemiklerde aşırı büyüme veya çıkıntı oluşumu gözlenir. Omurgadaki kemikler ise kanal doğru uzayarak darlığa neden olabilir.
  • Şişkin ve fıtıklaşmış diskler: Omurların arasında amortisör görevi gören vertebral disk yapıları yer alır. Yaşa bağlı olarak disklerde düzleşme veya kuruma meydana gelebilir, ayrıca diskler dış kenarda çatlamaya neden olabilir. Bu durumda sinir sıkışması meydana gelir ve şişen diskler kanalda darlık oluşturur.
  • Kalınlaşmış bağlar: Omurganın bir arada kalmasını sağlayan lif bantları zamanla kalınlaşabilir ve spinal kanal boşluğuna doğru şişerek kanalı daraltabilir.
  • Omurilik kist ve tümörleri: Omurilikte bulunan kist ve tümörler, omurlarda büyümeye neden olarak kanal çapını düşürebilir.
  • Konjenital spinal stenoz: Kalıtsal bir durum olan konjenital spinal stenozlu bireylerde doğuştan kanal darlığı vardır.

Spinal Stenoz Belirtileri Nelerdir?

Spinal stenoz bulunan hastalarda belirli şikayetler gözlenir. Sinirlere baskı uygulanması ile meydana gelen bu sorun, vücudun farklı bölgelerinde ağrıya sebep olur. Bu hastalarda en belirgin şikayet bel ve kalçalarda meydana gelen ağrıdır.

Ayrıca bacaklar, kasıklar, kalçalar da ağrı ve uyuşukluk gibi şikayetlerden etkilenebilir. Daralmanın meydana geldiği disk nereye bağlanıyorsa, genellikle o bölgeyle ilgili kavrama, tutma gibi konularda güçsüzlük meydana gelir. Spinal stenoz semptomları genellikle yürürken ve ayakta dururken ortaya çıkar, otururken ve öne eğilirken ise azalır.

Spinal stenoz, zamanla ilerleyen bir hastalıktır. Bu nedenle hastalığın ilk oluştuğu sırada herhangi bir semptom gözlenmeyebilir veya semptomlar rahatsızlık verici düzeyde olmayabilir. Ancak oldukça yavaş ilerleyen bir hastalık olan spinal stenoz, zamanla kötüleşir ve semptomların şiddetinde artış meydana gelir. Omurgadaki darlığın bölgesi kişiden kişiye değiştiği için belirtilerde de farklar gözlenebilir, bu nedenle hastaların düzenli doktor kontrolü ve hekim önerileri ile uygun tedavi sürecine başlaması önerilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp